Stogų dengimas beasbesčiu šiferiu

Stogų dengimas beasbesčiu šiferiu išpopuliarėjo prieš kurį laiką, kai buvo pradėta daug viešai kalbėti apie asbesto turinčio šiferio pavojų sveikatai. Šios stogo dangos pasirinkimas rinkoje platus, todėl kiekvienas nesunkiai atranda geriausiai poreikius atitinkantį variantą.
Stogų dengimas beasbesčiu šiferiu pasirenkamas tų, kurie vertina esminius šios dangos privalumus. Beasbestis šiferis nėra labai brangus, jis lengvas, jo tarnavimo laikas – apie 40 metų. Tai viena ilgaamžiškiausių stogo dangų, kuri sėkmingai gali tarnauti ir dar ilgiau – net iki 60 metų. Tačiau tai diskutuotinas aspektas, kadangi pluoštinio cemento pagrindu gaminami stogai yra pakankamai naujas dalykas ir tas ilgaamžiškumas, kuris deklaruojamas, dar nėra praėjęs, tad vertinti tokios informacijos pagrįstumą sunku. Gamintojai paprastai šiferiui suteikia 10–15 metų garantiją.

Europos Sąjungoje uždraudus eksploatuoti senąjį asbestinį šiferį, dabar pagrindinė šios stogo dangos sudedamoji dalis yra pluoštinis cementas. Kaip sako stogdengiai, nusprendę stogą dengti šiferiu, galėsite pasirinkti jo lakštų dydį, spalvą – tokios galimybės suponuoja, kad stogų dengimas šiferiu atrodo patrauklus sprendimas. Tiesa, nuo minėtų kriterijų priklauso stogo darbų kainos. Pavyzdžiui, kuo didesnis šiferio lakštas, tuo mažesnė kvadratinio metro kaina. Tačiau estetiniu požiūriu dideli lakštai neatrodo taip patraukliai kaip maži.
Kaip teigia stogdengiai, galima įvardyti bene vienintelį šiferio trūkumą – tai spalvą. Šios stogo dangos lakštai yra dažomi, dažniausiai net ne vieną kartą. Tačiau visgi spalva paprastai praėjus penkmečiui ar kiek daugiau nublunka ir stogas atrodo nebe taip patraukliai. Tad šiferio spalvai garantija dažniausiai suteikiama tik penkeriems metams. Stogdengiai pataria, kad problemos sprendimas – perdažymas. Tačiau tam yra specialūs dažai, kurie gana brangūs.
Visgi minėtą trūkumą užgožia ilgas sąrašas šiferio privalumų. Pirmiausia, tai puiki garso izoliacija – negirdėsite barbenančio lietaus. Didelis privalumas, kad šiferyje nesiveisia pelėsis.
Jei lygintume su sunkiomis stogo dangomis, pavyzdžiui, betoninėmis čerpinėmis, tai šiferio privalumas tas, kad konstrukcijai reikia mažiau medienos. Taigi, teigiamai veikiamos ir stogo darbų kainos.
Šiferis, kaip ir visos stogo dangos, išskyrus bitumines čerpes, yra nedegus. Be to, šiferis nerūdija. Anot stogdengių, tai irgi dažnai lemia stogų dengimo šiferiu pasirinkimą.
Šiandien gaminami šiferio lakštai pasižymi beveik idealiu lygumu, todėl lietaus ar tirpstančio sniego vanduo nuteka labai greitai, beveik nespėdamas įsigerti į stogo dangą. Tokį privalumą teikia ir stogo dengimas skarda.
Kaip privalumą reikia paminėti ir nesudėtingą šiferinio montavimą (nors paprastumu jį lenkia stogo dengimas skarda). Gamintojai montavimo instrukciją pateikia drauge su produkcija, todėl sumontuoti šiferį paprasta ir nereikia specifinių žinių. Stogų dengimas šiferiu pradedamas nuo šlaito apačios ir keliaujama į viršų. Šiferio lakštus reikia perdengti vieną su kitu: iš šono – viena arba net dviem bangomis, išilgai – 15–30 cm. Šiferio tvirtinimui galite pasirinkti vinis arba srieginius varžtus. Kalant vinimis svarbu nepažeisti, t. y. neįskelti, nesuskaldyti, šiferio, o sriegiant varžtus svarbu neįsukti per stipriai, nes šiferis gali deformuotis. Šiandien rinkoje siūlomas didelis jau paruošto montuoti šiferio pasirinkimas. Toks šiferis turi nupjautus kampus ir skyles varžtams ar vinims, todėl stogų dengimas šiferiu tampa gana paprastas ir spartus.
Po stogų dengimo laukia skardinimo darbai, kurie yra ne mažiau reikšmingi ir turi būti atlikti profesionaliai. Skardinimo darbai garantuoja stogo sandarumą ten, kur susijungia stogo dangos lakštai. Samdant profesionalus stogo darbų kainos kiek išauga, bet investuoti verta.
Apibendrinant galima pasakyti, kad stogų dengimas beasbesčiu šiferiu bus geriausias pasirinkimas, jei ieškote patvarios, ilgaamžės, puikiomis techninėmis savybėmis pasižyminčios ir reprezentatyviai atrodančios stogo dangos už patrauklią kainą.